WYWIAD:
Przeciwwskazania do operacji: niestabilne nadciśnienie tętnicze, niestabilna choroba niedokrwienna serca, skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia, przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi, immunosupresyjnych i cytotoksycznych, niedokrwistość, duszności w wywiadzie, stany zapalne żył kończyn dolnych, cukrzyca niestabilna, znaczna otyłość [BMI > 35 kg/m2], nadczynność/niedoczynność tarczycy niewyrównana, infekcja ropna skóry, ciąża,
WSKAZANIA DO OPERACJI:
- przykurcz stawu śródręczno-paliczkowego [MCP] > 30 stopni,
- każdy przykurcz stawu międzypaliczkowego bliższego [PIP].
BADANIA DODATKOWE:
- morfologia krwi, grupa krwi, układ krzepnięcia [INR, APTT], CRP, elektrolity we krwi [Na, K], kreatynina we krwi, glukoza we krwi, białko we krwi, badanie ogólne moczu, HbsAb, antyHCV, TSH,EKG,
- RTG płuc jeśli nie było wykonywane w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
- RTG / USG ręki - jeśli podejrzenie zmian kostno-stawowych.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
- Środki wpływające na krzepnięcie należy zaprzestać zażywać na 10 dni przed zabiegiem
- Należy być zdrowym przez conajmniej 3 tygodnie
- W przypadku znieczulenia ogólnego dniu zabiegu należy być na czczo (nie jeść i nie pić co najmniej 8 godzin przed planowaną operacją).
- Rano w dniu zabiegu zaleca się chorym kąpiel po bieżącą wodą w mydle antyseptycznym.
- Przed zabiegiem należy zmyć makijaż, lakier z paznokci, zdjąć wszelką biżuterię
- Miesiączka - pierwsze 2 dni zwiększone ryzyko krwawienia
- W okresie okołooperacyjnym podawane będą dożylnie antybiotyki
- Podawana będzie 12 godz przed zabiegiem podskórnie heparyna drobnocząsteczkowa [Clexane 40mg] lub 20 mg Clexane 2 godz przed zabiegiem oraz po operacji przez 7-10 dni
- Założony zostanie bandaż elastyczny na kończyny dolne w przypadku obecności żylaków
- Przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula;
- Na skórę naniesione zostaną oznaczenia / linie, ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji.
- Zrobiony zostanie komplet zdjęć.
PLAN ZABIEGU:
Zabieg wykonuje się u chorych z przykurczem bliznowatym rozcięgna dłoniowego powodującym ograniczenie funkcji czynnościowych ręki - przykurcz w stawie MCP >30 stopni oraz każdy przykurcz w stawie PIP.
Operację wykonuje się ze wskazań zdrowotnych. Celem zabiegu jest uwolnienie przykurczu i przywrócenie funkcji czynnościowych ręki a nie wyleczenie choroby.
Operacja w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym / przewodowym lub miejscowym. Czas trwania zabiegu: od kilkudziesięciu minut do 2 godzin
OPIS ZABIEGU:
Operację wykonuje się w ułożeniu pacjenta w pozycji horyzontalnej na plecach, zmieniona kończyna jest odwiedziona i ułożona na stoliku bocznym z założonym zaciskiem.
Po przygotowaniu pola operacyjnego, poprzez przemycie preparatem antyseptycznym wykonuje się cięcia w wyznaczonych miejscach. Podłużne lub zygzakowate nad zmienionym rozcięgnem
Identyfikuje się zakres zmian oraz położenie okolicznych pęczków naczyniowo-nerwowych. Usuwa się zmienione rozcięgno z zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych. Uwalnia się zacisk na kończynie. Kontroluje się ranę celem zaopatrzenia miejsc krwawienia oraz usunięcia narzędzi chirurgicznych i materiałów opatrunkowych.
Operację kończy się założeniem drenów, które mają za zadanie usuwanie oraz kontrolę ewentualnego krwawienia pooperacyjnego. Na rany zakłada się szwy warstwowe mocujące. Pobrany materiał tkankowy jest wysyłany do badania hist-pat.
Alternatywnym leczeniem do proponowanego jest:
- zachowawcze – rehabilitacja: terapia czynnościowa
- wstrzyknięcie preparatów enzymatycznych do zmienionego rozcięgna
- zabiegowe: igłowe nacięcie rozcięgna, otwarte wycięcie rozcięgna: ograniczone lub całkowite; wycięcie skóry wraz z rozcięgnem i położenie przeszczepu
Tylko wycięcie daje możliwość uzyskania uwolnienia przykurczu.
Zaniechanie proponowanego leczenia może skutkować następującymi powikłaniami zdrowotnymi: spowoduje utrzymanie obecnego stanu miejscowego lub jego progresję
POSTĘPOWANIA POOPERACYJNE:
- Pobyt w szpitalu zależny jest od rodzaju, wielkości i postępu gojenia się rany: 1-2 dni
- Zalecane leki, środki medyczne i materiały opatrunkowe: PARACETAMOL tabl. 1-2 co 6 h / DEXAK tab a 25 mg: 1 tab co 8 h w razie bólu; CYCLO3FORT – 3 X 1 kaps.; KELO-COTE / DERMATIX gel - smarować blizny co 12 h od 14 dnia od zdjęcia szwów lub ustąpienia wysięku; GAZIKI JAŁOWE 10 x 10 cm; płyn antyseptyczny: KODAN [bezbarwny] / MICRODACYN / OCTENISEPT / BRAUNOL; OPATRUNKI JAŁOWE Z POWIERZCHNIĄ CHŁONNĄ [ELASTOPOR STERIL]; BADNAŻ; PRZYLEPIEC / PLASTER MEDYCZNY
- Dolegliwości bólowe występujące bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku kolejnych dni mogą być kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych.
- Normalnym objawem jest występowanie obrzęków, zaczerwienienia, zwiększonego ucieplenia i podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które ustępują stopniowo w okresie od 2 do 3 tygodni po zabiegu.
- Toaleta rany: codzienna zmiana opatrunku: przemycie płynem antyseptycznym + opatrunek jałowy
- Kąpiel pod bieżącą wodą można wziąć 5 dni po zabiegu. Po kąpieli przemyć rany antyseptykiem.
- Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie roku [filtr UV > 30]
- Usunięcie szwów za 14 / 21 dni
- Oszczędzający tryb życia 14 - 21 dni; następnie stopniowa rehabilitacja ruchowa, powrót do pełnej aktywności życiowej po upływie 6-8 tygodni.
- Dieta bogatobiałkowa
- Po około 4 tyg od wygojenia się ran należy zacząć stosować żele silikonowe lub opatrunki uciskowe a w przypadku przerastania blizn odzież uciskową.
- Przewidywane wizyty kontrolne w odstępach: 2-3 tyg [usunięcie szwów]; 1 mies / 3 mies / 6 mies / 1 rok
Do czasu wygojenia rany należy dbać o jej higienę wg zaleceń podanych przez personel medyczny. Nie należy leżeć na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę. W przypadku zamoczenia /zabrudzenia rany należy ją przemyć preparatem antyseptycznym.
Efekt ostateczny zabiegu zależy od stanu ogólnego i miejscowego chorego oraz jego zaangażowanie w zalecenia co do rehabilitacji oraz opieki nad ranami oraz bliznami i jest osiągany po upływie około 6 - 18 miesięcy.
W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt telefoniczny lub osobisty jeżeli wystąpią objawy niepożądane.
POWIKŁANIA:
MOŻLIWE POWIKŁANIA [należy uwzględnić możliwość wystąpienia każdego z niżej podanych powikłań podejmując decyzję o wyrażeniu zgody na proponowany zabieg]
- Każdy zabieg lub operacja nie są obojętne dla organizmu człowieka i są związane z ryzykiem wystąpienia powikłań do utraty zdrowia lub życia włącznie. Każde nacięcie skóry jest zawsze związane z powstaniem blizny - wygląd blizny pooperacyjnej uzależniony jest od wielkości cięcia oraz od właściwości osobniczych chorego.
- Możliwe powikłania miejscowe: uszkodzenie naczyń i nerwów palcowych, krwawienie, powstanie krwiaka, upośledzenie ukrwienia operowanej okolicy do powstania miejscowej martwicy włącznie (prowadzących do konieczności usunięcia martwych tkanek), zakażenie rany chirurgicznej, opóźnione gojenie lub brak gojenia się rany, odczyn na nici chirurgiczne, powstanie surowiczaka, rozejście się brzegów rany, powstanie fałdów skórnych wokół blizny, powstanie szpecącej, przerośniętej lub przykurczającej blizny, przeczulica (ból) lub zdrętwienie oraz utratę czucia w okolicy operowanej, przebarwienie lub zwiotczenie skóry, konieczność reoperacji w wyniku powstałych powikłań.
- Możliwe powikłania ogólnoustrojowe: gorączka, zakażenie układu moczowego, zapalenie płuc, zakażenie łożyska naczyniowego, uogólniona odpowiedź zapalna na zakażenie miejscowe, nasilenie objawów chorób współistniejących, reakcje uczuleniowe na stosowane leki lub środki opatrunkowe do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego włącznie, niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa, wystąpienie zatorowości płucnej, niewydolność nerek, niewydolność wielonarządowa, zgon.
- Mogą również wystąpić inne niekorzystne następstwa zabiegu, których nie można przewidzieć w danej chwili.